Zdrava radna mesta - upravljanje stresom

Bez autora
Apr 08 2014

Evropska agencija za bezbednost i zdravlje na radu (EU-OSHA) je juče, 7. aprila, širom Evrope pokrenula dvogodišnju kampanju: "Zdrava radna mesta, upravljanje stresom". Učestalost stresa u vezi sa radom u Evropi je u porastu. Poslednje pan-evropsko ispitivanje javnog mnjenja Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu je pokazalo da 51% zaposlenih tvrdi da je stres u vezi sa radom uobičajen na njihovom radnom mestu, a 4 od 10 zaposlenih smatra da se stresom ne upravlja na odgovarajući način u njihovoj organizaciji. Ipak, poslodavci i zaposleni zajedno mogu da uspešno upravljaju i spreče stres u vezi sa radom i psiho-socijalne rizike. Kampanja za zdrava radna mesta ima za cilj da kompanijama u tome pomogne. Pokretanje kampanje je spojilo Komesara EU za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju László Andor, zamenika ministra za rad, socijalno osiguranje i dobrobit, vlade Grčke, Vasilis Kegkeroglou, koji predstavlja Grčku kao predsedavajuću EU, i direktorku Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu, Dr Christa Sedlatschek.

Zdrava radna mesta - upravljanje stresomEvropska agencija za bezbednost i zdravlje na radu (EU-OSHA) je juče, 7. aprila, širom Evrope pokrenula dvogodišnju kampanju: "Zdrava radna mesta, upravljanje stresom".

Učestalost stresa u vezi sa radom u Evropi je u porastu. Poslednje pan-evropsko ispitivanje javnog mnjenja Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu je pokazalo da 51% zaposlenih tvrdi da je stres u vezi sa radom uobičajen na njihovom radnom mestu, a 4 od 10 zaposlenih smatra da se stresom ne upravlja na odgovarajući način u njihovoj organizaciji. Ipak, poslodavci i zaposleni zajedno mogu da uspešno upravljaju i spreče stres u vezi sa radom i psiho-socijalne rizike. Kampanja za zdrava radna mesta ima za cilj da kompanijama u tome pomogne.

Pokretanje kampanje je spojilo Komesara EU za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju László Andor, zamenika ministra za rad, socijalno osiguranje i dobrobit, vlade Grčke, Vasilis Kegkeroglou, koji predstavlja Grčku kao predsedavajuću EU, i direktorku Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu, Dr Christa Sedlatschek. Oni su pozvali evropska preduzeća (privatni i državni sektor) da prepoznaju potrebu za prevazilaženjem stresa u vezi sa radom, čime će zaštititi zdravlje svojih zaposlenih i produktivnost svojih organizacija.

Upravljanje stresom u vezi sa radom je jedna od ključnih tačaka u obezbeđivanju bezbednosti, zdravlja i opšte dobrobiti zaposlenih u Evropi. Poslodavci ne mogu sebi da priušte da ignorišu stres u vezi sa radom, koji povećava stopu odsustva i snižava produktivnost. U predstojećem Strateškom okviru EU za bezbednost i zdravlje na radu 2014-2020 biće naglašeno da bolja zaštita mentalnog zdravlja zaposlenih predstavlja ključni faktor u prevenciji profesionalnih oboljenja. Ovaj okvir predlaže brojne aktivnosti, a jedna od njih je razmena ideja dobre prakse radi unapređenja mentalnog zdravlja na radu. Pozitivno radno okruženje je važno jer omogućava zaposlenima da duže rade, ali je važno i zato što su zaposleni nakon penzionisanja i dalje dobrog zdravlja. Ubeđen sam da će nova EU-OSHA kampanja o stresu i psiho-socijalnim rizicima na radu u mnogome doprineti ovom cilju, rekao je komesar Andor.

Kampanja za zdrava radna mesta, upravljanje stresom 2014-2015 je odlična prilika da se promoviše potreba da radna mesta u Evropi uspešno prevaziđu psiho-socijalne rizike i stres u vezi sa radom, istakao je g. Kegkeroglou i dodao da kampanja pruža potrebnu podršku i smernice za poslodavce, rukovodioce, zaposlene i njihove predstavnike.

Dr Sedlatschek je govorila o ciljevima kampanje i istakla da uprkos rastućem prisustvu i troškovima stresa u vezi sa radom, i dalje je u mnogome prisutno nerazumevanje i osetljivost ove teme - ESENER istraživanje Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu je otkrilo da preko 40% poslodavaca smatra da je teže upravljati psiho-socijalnim rizicima nego "tradicionalnim" rizicima po bezbednost i zdravlje na radu. Stres u vezi sa radom je problem na nivou organizacije, pa je potrebno da se na isti način i prevaziđe, zajedničkim radom poslodavaca i zaposlenih, rekla je ona.

Kampanja za zdrava radna mesta želi da pokaže kako se može upravljati psiho-socijalnim rizicima na isti sistematičan način kao i bilo kojim drugim rizikom po bezbednost i zdravlje na radu. Ima za cilj da promoviše upotrebu jednostavnih alata koji mogu da pomognu organizacijama da efikasno upravljaju ovim rizicima, kao i da istakne pozitivne efekte ovakvog učinka.

Kampanja poziva sve organizacije i pojedince da učestvuju na lokalnom, nacionalnom i evropskom nivou. Na lokalnom nivou, kampanjom će koordinisati nacionalni koordinatori Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu u više od 30 evropskih država. Kampanju podržavaju zvanični partneri kampanje – pan-evropske i multinacionalne organizacije, kao i medijski partneri kampanje. Kampanju za zdrava radna mesta podržavaju i države predsedavajuće Savetom EU, Evropski Parlament, Evropska Komisija i evropski socijalni partneri.

"Zdrava radna mesta, upravljanje stresom" će trajati dve godine i uključiće organizacije iz cele Evrope u spektru različitih aktivnosti kao što su obuke, konferencije, radionice, takmičenja za postere, filmove i fotografije, kvizove, planove, reklamne kampanje i konferencije za štampu. Najvažnija aktivnost u kalendaru kampanje je "Nagrada za dobru praksu u Evropi" koja će početi 15. aprila. Na ovaj konkurs se mogu prijaviti sve evropske organizacije koje uspešno uvode mere za smanjenje i uklanjanje stresa.

Evropska agencija za bezbednost i zdravlje na radu (EU-OSHA) doprinosi cilju da Evropa bude bezbednije, zdravije i produktivnije mesto za rad. Agencija istražuje, razvija i distribuira pouzdane, nepristrasne informacije o bezbednosti i zdravlju i organizuje pan-evropsku kampanju za podizanje svesti. Osnovana od strane Evropske Unije 1996. godine, sa sedištem u Bilbau, u Španiji, Agencija spaja predstavnike Evropske Komisije, Vlade država članica, organizacije zaposlenih i poslodavaca, kao i vodeće stručnjake u svakoj od 28 država članica EU i šire.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik